Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest niepubliczną, specjalistyczną placówką, prowadzoną przez PSONI Koło w Kole, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym ze sprzężonymi niepełnosprawnościami, które wymagają kompleksowej i wielodyscyplinowej pomocy. Ośrodek czynny jest w godzinach od 7.00 – 15.00 od poniedziałku do piątku.
Do OREW przyjmowane są dzieci na podstawie:
- orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym ze sprzężonym niepełnosprawnościami,
- orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
- opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w sprawie: potrzeby wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od chwili stwierdzenia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole,
- woli rodziców wyrażonej na piśmie,
- orzeczenia o niepełnosprawności.
Ośrodek umożliwia dzieciom niepełnosprawnym spełnianie obowiązku szkolnego i nauki, terapię w grupie i zajęcia indywidualne, kontakt z rówieśnikami, środowiskiem społecznym, rehabilitację, rekreację.
Działalność OREW obejmuje w szczególności:
- edukację;
- rehabilitację;
- terapię;
- opiekę;
- wsparcie psychiczne rodzin i podnoszenie ich kompetencji wychowawczych i społecznych;
Zadania OREW realizowane są w następujących formach:
- wczesne wspomaganie rozwoju dziecka;
- wychowanie przedszkolne;
- roczne przygotowanie przedszkolne;
- szkoła podstawowa;
- przysposobienie do pracy;
- zajęcia rewalidacyjno- wychowawcze;
- grupowe, wyjazdowe formy edukacji, rehabilitacji, wypoczynku i rekreacji;
Poszczególne zespoły terapeutyczne obejmują dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich poziomu funkcjonowania. Realizują harmonogram zajęć, dostosowany do potrzeb i możliwości podopiecznych.
Dla każdego wychowanka konstruowane są Indywidualne Programy Terapii uwzględniające jego możliwości i potrzeby. Zajęcia mają charakter zarówno grupowy jak i indywidualny. Zajęcia grupowe prowadzi nauczyciel – terapeuta, jak również muzykoterapeuta. Zajęcia indywidualne prowadzą: psycholog, neurologopeda - logopeda, kynoterapeuta, fizjoterapeuci, terapeuta SI.
Wychowankowie dowożeni są do ośrodka transportem organizowanym przez gminę, w której mieszka dziecko. Placówka także posiada bus przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych.